Asekuracja zboża przed chorobami pewneSprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, gdyż jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

choroby jęczmienia specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w samej rzeczy gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej wytrzymałości czy też akceptacji na newralgiczne szkodniki oraz schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma ochrony.

Najnowsze artykuły:

Top